بهارستان کتابخانه

سایت کتابخانه

سایت کتابخانه « رسان » نام دارد که می توان نسخه های pdf  کتبی که اسکن شده اند را رایگان دریافت نمود.

اسکن کتاب

در حال حاضر 12 دستگاه اسکنر روزانه 120هزار برگ را اسکن می کنند. پیش از این تنها 5 دستگاه اسکنر داشتند که قدیمی شده و کارکرد دستگاه های جدید را نداشتند. قابل توجه این که دستگاه های جدید تازه خریداری شده اند. در عرض 9 ماه کارکنان محترم این قسمت سه شیفت کار کردند و توانستند قسمت اعظم کتب موجود را اسکن نمایند.

پیش از ریاست دکتر جعفریان، تنها 600 کتاب اسکن شده بود. از حدود 24500 کتاب موجود ( آمار مربوط به یک ماه پیش است ) در حال حاضر همه اسکن شده و حدود 1000 کتاب باقی مانده است که باید اسکن شود.

سالن مطالعه

سالن مطالعه در طبقه دوم در دو قسمت خانم ها و آقایان قرار دارد. در دوسال گذشته قفسه ها، کف پوش عوض شده و سالن رنگ شده است.

مخزن بسته

کتاب ها در این قسمت بر اساس تاریخ ورود به کتابخانه طبقه بندی شده اند. چرا که یک کتاب حاوی اطلاعات در علوم گوناگون و لذا طبقه بندی موضوعی آن ها دشوار است. مرتب نسخه های جدید نیز خریداری می شود بنا به گفته مسئول این بخش در هفته گذشته 270 نسخه خریداری شده است.

          آقای سهراب یکه زارع مدیر بخش خطی توضیح دادند که طی 80 سال 12500 کتاب فهرست شده بود، اما  در دو سال گذشته 8000 کتاب فهرست شده و 1400 کتاب فهرست نشده باقی مانده است.

بخش مرمت

در این قسمت 30 نفر مشغول به کارند. که با تجهیزات لازم صحافی و آزمایشگاهی مشغول حفظ و مرمت کتب آسیب دیده هستند.

نحوه استفاده از کتابخانه برای مراجعان

استفاده از کتابخانه برای عموم آزاد است در بدو ورود می بایست کارت ملی خود را ودیعه گذاشته، کیف دستی را در گنجه های قفل دار قرار داده و به سالن مطالعه مراجعه نمایند. یعنی دیگر کارت عضویت حذف شده تا همه به راحتی بتوانند از این امکانات استفاده کنند. لازم به ذکر است که کتاب ها را برای بیرون بردن از کتابخانه امانت نمی دهند، در هر روز 4 کتاب صبح و 4 نسخه عصر به مراجعه کننده داده می شود که در سالن مطالعه استفاده نماید. علاوه بر نسخه های خطی کتاب های چاپی نیز موجود است که محققین از آن ها استفاده می نمایند. در دور تا دور سالن مطالعه کتب مرجع قرار دارد که مراجعه کنندگان خود از آن استفاده می کنند.

          بخش مجلات فعلاٌ تعطیل است. متاسفانه یادم نیست مسئولین چه دلیلی را برایش ذکر کردند. یکی از فعالیت های مهم این مرکز تهیه cd از فهرست و اسامی کتب موجود در این کتابخانه است و تعداد زیادی تا کنون آماده شده و برای تهیه آن می توان اطلاعات بیشتر را از روابط عمومی کتابخانه دریافت نمود.

جستجو در پایگاهwww.ical.ir  تنها در محل خود کتابخانه امکان پذیر است. برای رشته تاریخ اسلام کتب خطی زیادی در این مرکز موجود است اما برای گرایش من که تاریخ مغرب و اندلس است متاسفانه خیلی کم است. البته قابل توجه این که یک نسخه از کتاب الامامه و السیاسه منسوب به ابن قتیبه به خط اندلسی از اندلس به مغرب و از مغرب به استانبول و سپس به ایران رسید که کتابخانه مجلس دست به چاپ عکسی از آن همراه تعدادی مقاله راجع به مولف و متن کتاب زده است.

کتابخانه شماره2

منظور کتابخانه سنا است. هر کتابی که راجع به ایران شناسی در خارج از ایران چاپ می شد توسط این کتابخانه خریداری می شده است. کتابخانه سنا توسط تقی زاده تاسیس شد بعد از انقلاب در سال 1382 به ساختمان کتابخانه مجلس منتقل گردید.

موزه وسایل چاپ در دست بازگشایی

در طبقه هم کف دست چپ سالن بزرگی است که قرار است به زودی تبدیل به موزه وسایل و دستگاه های چاپ قدیمی شود. البته نکته حزن انگیز این که وسایل چاپ خانه قدیم مجلس چندی پیش( زمان دقیق آن را متوجه نشدم ) به آهنگری فروخته شد. و ساختمانش نیز به علت فرسودگی تخریب گردید. اما ریاست کنونی کتابخانه به کمک دوستانی علاقمند به این کارها موفق شد تعدادی دستگاه چاپ قدیمی از چاپ خانه های تهران تهیه نموده و در حال راه انداز این موزه هستند.

          گروه ما پس از بازدید از قسمت های مختلف کتابخانه، نهار را همراه دکتر جعفریان صرف نمودیم و ساعت 13.40 به بازدید موزه مجلس رفتیم. گزارش این بازدید به امید خدا در پست بعدی ارائه می شود.

/ 7 نظر / 114 بازدید
www.rolan.blogfa.com

به سراغ من اگر مي آييد نرم و آهسته بياييد مبادا که ترک بردارد چيني نازک تنهايي من آپم خوشحال ميشم سري بهم بزنيد [گل]

طالع

سلام: خسته نباشید...ببخشید شما امسال دکترا قبول شدید؟

سلام خانم علیزاده ضمن تبریک قبولی مگر در گرایشات تاریخ مغرب واندلس هم داریم؟

حاجری

با عرض سلام دانشجوی رشته تاریخ وتمدن دانشگاه فردوسی هستم اولا خوشبحالتون من خیلی دوست دارم به کتابخونه های بزرگ برم دوما وبلاگی داریم در مورد تاریخ اسلا م خوشحال میشم نظرتون رو در این مورد بدونم

آفرینش

سلام.خیلی وقته ازت بی خبرم.برای قبولیت تبریک می گم انشاله موفق باشید.از مطالب وب هم استفاده کردم.

کریمی

سلام. خوش به حالتون که توانسته اید از کتابخانه مجلس بازدید کنید.استادی به خوبی سرکار دکتر جان احمدی داشتن این خوبی ها را دارد .مطالبتان زیبا بود استفاده کردم.

شمس

سلام ممنون از وبلاگ خوبتان مدرکم دررشته حقوق هست ولی ازبد یاخوب حادثه فعلا دبیر تاریخ هستم از نمونه سوالاتتون استفاده کردم حلال کنید باتشکر