پیوند دولت ها و مراکز آموزشی در جهان اسلام

حکایتگری در مصر نیز از سال 38هـ آغاز شد و توبه حضرمی، ابواسماعیل نُعیم و ابورجب عاصِم از جمله حکایتگران آنجا بودند. منابع به داشتن حقوق معین برای برخی از ایشان در ماه اشاره دارند، از جمله حقوق ابورجب ده دینار در ماه بود.

خلفای اموی آن توجه و عنایتی را که در حق شعرا داشتند، نسبت به دانشمندان روا نمی‌داشتند. عمربن عبدالعزیز نخستین کسی بود که عطایایی از محل بیت المال برایشان مقرر ساخت تا علما را در امور زندگی کمک رساند.

با آمدن دولت عباسی خلفای این سلسله برخی از دانشمندان هوادار خود را که به درستی خلافت آنان صحه گذاشتند، به خود نزدیک ساخته و عطایایی از محل بیت المال به ایشان اختصاص دادند. مامون هیچ گاه از پاداش دادن به حُنین باز نایستاد و به صورت پراکنده مبالغی حتی هنگفت به علما و دانشمندان پرداخت می شد. هنگامی که بیت الحکمه در بغداد بر پا شد، مترجمان، کتابداران، رونویسان و دیگر دانشمندان به انجام این وظیفه گمارده شدند. کاری که با دست و دل باز برایش دستمزد پرداخت می کردند.

در مصر پس از این که مسجد الازهر در سال 359هـ ساخته شده بود، در 378هـ، به عنوان یک دانشگاه (جامعه) اعلام شد و در 395هـ، الحاکم خلیفه فاطمی دارالعلم را بنیاد نهاد. در این هر دو بنیاد کلام دانان و زبان دانان عضو بودند و در دارالعلم، پزشکان و کتابداران نیز در شمار کارکنان حقوق بگیر قرار داشتند. در روزگار فاطمیان گزارشی از  حقوق انواع کارمندان بیان شده است.

/ 1 نظر / 23 بازدید
پنجره اي رو به تاريخ

سلام بسيار آموزنده و جالب بود. سپاسگزارم. عيدنوروز را تبريك عرض مي نمايم. با آرزوي بهترينها براي شما.[گل]