پدران، پزشک هم محسوب می شوند!

امروز در این رابطه با پدیده بسیار عجیبی مواجه شدم که دلم می خواست از ته دل با صدای بلند به مسخره بودن آن بخندم، اما نمی شد! ماجرا از این قرار است که صبح همراه پسرم برای ثبت نام به دبیرستان مراجعه کردم. پس از طی مراحل مختلف و ارائه مدارک لازم نوبت به فرم سلامت جسمانی دانش آموز رسید. همکاران محترم دبیرستان گفتند: این فرم را باید پدر امضا کند و اگر ایشان الان حضور ندارند و یا خودشان نمی توانند بیایند، شما فرم را ببرید یک پزشک امضا کند و بیاورید. من متوجه مسئله نشدم، دوباره توضیح دادند و فهمیدم که در قوانین ما پدر می تواند به جای پزشک سلامت جسمی و روحی دانش آموزش را تایید کند، اما مادر این اختیار را ندارد! بعد از این به پدرانی که آنجا دور و بر ما بودند گفتم: تبریک عرض می کنم که شما پزشک هم هستید، اما احتمالاً تا حالا خبر نداشتید!

در این مورد دو سوال اساسی به ذهنم خطور کرد:

  1. باید پرسد درصد پدرانی که از وضعیت جسمی فرزندانشان مطلع هستند، نسبت به درصد مادرانی که از این مسئله اطلاع دارند، چقدر است؟
  2. اصلا کدام عقل سلیم قبول می کند پدر و یا حتی مادری که پزشک نیست، می تواند سلامت کامل فرزندش را تایید کند. بنده به عنوان یک معلم در طی سالهای تدریس در مدارس راهنمایی و دبیرستان بارها با مشکلات جسمی و روحی مختلف دانش آموزان مواجه شدم که علتش غفلت و عدم اطلاع والدین از مسائل پزشکی بود.

هدفم در این نوشتار نه تنها حقوق نادیده گرفته مادران است، بلکه دغدغه ام نقص قوانین راجع به حفظ سلامت و حقوق کودکان و نوجوانان کشور است. اگر من جای اولیای مدارس بودم در این ارتباط تنها امضا پزشک را می پذیرفتم و لاغیر. به امید تصحیح و تکمیل حقوق همه اقشار خصوصا فرزندان و زنان در کشور.

/ 3 نظر / 51 بازدید
پنجره اي رو به تاريخ

سلام متاسفانه اين مساله بود كه امسال در هنگام ثبت نام مدارس وجود داشت. مدير مدرسه دخترم اوسط ارديبهشت ماه جلسه اي در مدرسه برگزار كرد و به صراحت گفت براي ثبت نام بايد پدر دانش آموزان در تاريخ 25 خرداد به مدرسه بيايند. زماني كه در آن تاريخ به سبب مشغله همسرم خود من براي ثبت نام رفتم، ثبت نام نكردند و همسرم مجبور شد فرداي آن روز به مدرسه براي ثبت نام برود.

دقیقا انگار یک زن صلاحیت تصمیم گیری نداره در حالیکه زن ها همیشه دوشادوش مردها موفق بودند امیدوارم این مساله تو نسل های جدید حل بشه

میلاد فیاض

روزها می آیند که به شما مبارک شوند.مبارک شمایید. شمس تبریزی سال نوبرشما مبارک انشاءالله که سال پیش روبهترازهمه سالهای پشت سرباشد. التماس دعا