پرسشگر

یکی از صفات معلم خوب این است که بیش از آن که خود سوالاتی طرح کند تا شاگردانش پاسخ گویند، زمینه را طوری فراهم کند که در ذهن شاگرد مرتب سوالاتی ایجاد شود و مطرح کند. لذا ما تنها متکلم وحده نخواهیم بود. این کار را از طرق مختلف می توان انجام داد. این گونه جوان و نوجوان ما پرسشگر و نکته سنج خواهد شد. به نظر شما مراجعه کنندگان محترم از چه شیوه هایی می توان پرسشگری را در کلاس ها و دیگر محافل گسترش داد؟

طرح یک پرسش « درست » بهتر از پاسخ گفتن به هزار پرسش « غلط » است.

«تافلر»

/ 7 نظر / 28 بازدید

سلام یکی از کارهایی که من سر کلاس ها می کنم درگیر کردن ذهن مخاطب به وسیله مطرح کرده یک سوال و شنیدن نظرات مختلف و نوشتن آن نظرات بر تخته است و سعی می کنم به گونه ای ذهن بچه ها را هدایت کنم تا نظرات مختلف و گاه مغایر را مطرح کنند. گاهی اوقات هم یک مساله را می گویم و از آنان می خواهم آن را به چالش بکشند. در جلسه اول برگزاری کلاس هم یکی از مواردی که در مورد روش تدریس و امتحان و... حتما می گویم آنست که کلاس نباید خشک و خالی از بحث باشد و من از بحث و گفتمان بین نظرات گاه کاملا مغایر استقبال می کنم اما به شرطی که احترام همه در آن رعایت شود. خوشبختانه بچه ها هم از این مساله استقبال می کنند.

محمدزاده

با سلام یک روش که ممکن است جواب دهد این است که موضوع جلسه آینده در کلاس مطرح شود و از افراد خواسته شود تا مطالبی راجع به موضوع جلسه آینده برای کلاس آماده کنند. یا موضوع جلسه آینده را مطالعه کنند و سوالاتی که در ذهنشان ایجاد می شود در ابتدای کلاس مطرح کنند تا در طول کلاس به آن سوالات پاسخ داده شود.

ابراهیم زاده

نگاه ها هراسان به ابراهيم و آتش بود. در اين ميان گنجشکي به آتش نزديک مي شد و بر مي گشت. از او پرسيدند: اي پرنده چه کار مي کني؟ پاسخ داد: در اين نزديکي چشمه آبي است و من مرتب نوک خود را پر از آب مي کنم و آن را روي آتش مي ريزم. گفتند: ولي حجم آتش در مقايسه با آبي که تو مي تواني بياوري بسيار زياد است و اين آب فايده اي ندارد. گفت: من شايد نتوانم آتش را خاموش کنم اما اين آب را مي آورم تا آن هنگام که خداوند از من پرسيد وقتي که بنده ام را بدون گناه در آتش انداختند تو چه کردي؟ پاسخ دهم: هر آن چه را که از توانم بر مي آمد ... و خوشا به حال گنجشکان سرفراز..

ابراهیم زاده

دلتان به نور لطف خدا منور ، مشام جانتان به شمیم بهارمعطر لطف روزگار برایامتان مقرر.. گل ها و سبزه ها پیامبرانی هستند که در بهار مبعوث می شوند تا بهار ناگزیر قیامت را امضا کنند. سال نو و بهار طبیعت بر شما مبارک باد..

دهقان منشادی

سلام آغاز سال جدید هجری شمسی و تولد دوباره بهار بر شما پیشاپیش فرخنده باد . امیدوارم سال 92 پر از موفقیت و شادی و سلامتی برای شما باشد.

دهقان منشادی

سلام آغاز سال جدید هجری شمسی و تولد دوباره بهار بر شما پیشاپیش فرخنده باد . امیدوارم سال 92 پر از موفقیت و شادی و سلامتی برای شما باشد.

غریبنواز

خانوم جون شیوه تدریس شما عالیه شما صفت یه معلم نمونه رو دارید . دوستتون دارم