فعالیت دانش آموز در کلاس تاریخ

در این پست فهرستی از فعالیت اضافه دانش آموز در کلاس تاریخ را ارائه می نماییم. هدف ما در کلاس خسته کردن دانش آموز نیست، بلکه ایجاد انگیزه، شناخت و حتی نمره بیشتر گرفتن است. پیش از وادار کردن شاگردان به فعالیت اضافه باید به حجم زیاد کتاب نیز توجه داشت. با این وجود اگر کلاسی با تعطیلات رسمی زیادی برخورد نکند، می توان از این شیوه ها برای ایجاد انگیزه و علاقمندی به درس تاریخ استفاده کرد.

- نقشه‌های کتاب توسط دانش‌آموزان در اندازه A 3 بزرگ شده و پس از رنگ آمیزی به کلاس آورده می‌‌شود.

ـ از دانش‌آموزان خواسته می شود هر کدام از ایشان حداقل یک مطلب راجع به مسایل تاریخی اعم از وضعیت آثار تاریخی، اشیاء، حوادث و شخصیت‌ها از مطالب مجلات و روزنامه‌ها پیدا نموده و به کلاس بیاورند(در اوایل ترم دوم از این مطالب نمایشگاهی با نام ردپای تاریخ در مطبوعات در دبیرستان برپا می شود).

ـ هر دانش‌آموز یک روز از خاطرات خود را نوشته و به دبیر تحویل می دهد.( اجباری در ذکر نام دانش‌آموز نیست)، دبیر در طی جلسات بعدی با خواندن قسمت‌هایی از خاطرات در کلاس(همه خاطرات کلاس‌ها با هم مخلوط می‌شود) به بیان مطالب تاریخی که ممکن است مثلا در صد سال آینده از آنها استنباط شود، می پردازد تا بدین‌وسیله اهمیت خاطرات در تاریخ نویسی توضیح داده شود.   

ـ آوردن اشیاء تاریخی توسط دانش‌آموز از منزل با اجازه والدین خود، جهت نشان دادن به دیگر هم‌کلاسی‌ها.

ـ هر دانش‌آموز در قالب فعالیت گروهی چند بار در سال تحصیلی در کلاس کنفرانس می‌دهد.

ـ گروه‌ها گاه با طرح چند سوال از گروهی دیگر، آنها را می‌آزمایند.

- در برپایی نمایشگاه وسایل تاریخی و ماکت شرکت می کنند.

- مجموعه عکس و پوستر از بناهای تاریخی را به کلاس می آورند.

- پس از هر بازدید یا گردش علمی گزارش کوتاهی در یک صفحه تحویل دبیر می دهند.

ـ سوالات فکر کنید کتاب معمولا به صورت مشورت گروهی پاسخ داده می‌شود.

ـ در ترم اول هر دانش‌آموز یک کتاب تاریخی را در کلاس معرفی می‌کند، در صورت کمبود وقت آن را نوشته و تحویل دبیر می‌دهد.( این فعالیت در واقع جایگزین قسمت تحقیق و جستجوی کتاب است، زیرا دانش‌آموزان ما به دلیل نداشتن کتابخانه غنی، نمی توانند بسیاری از فعالیت های خواسته شده در کتاب را انجام دهند).

ـ در ترم دوم، دانش‌آموزان پس از یادگرفتن روش تحقیق از دبیر، به صورت گروهی یک تحقیق تاریخی را با استفاده از حداقل سه منبع تا10 صفحه آماده می کنند.

- ...

/ 0 نظر / 35 بازدید